Home » 

Word Of The Day

Tuesday, 19 May 2015

Application delivery controller (ADC) သည္ Web ႏွင့္ enterprise application မ်ားအတြက္ client ခ်ိတ္ဆက္မႈမ်ားကို စီမံခန္႔ခြဲႏိုင္မည့္ ကြန္ရက္ထုတ္ကုန္တစ္ခု ျဖစ္သည္။

Monday, 18 May 2015

Docker ဆိုသည္မွာ Linux application တစ္ခုႏွင့္ ၎၏ ေထာက္ပံ့မႈမ်ားကို container တစ္ခုအျဖစ္ စုဖြဲ႕ထားေသာ open-source program တစ္ခု ျဖစ္သည္။

Friday, 15 May 2015

Heartbleed သည္မွာ အြန္လိုင္းေပၚက ဝက္ဘ္ဆိုက္ သံုးပံု ႏွစ္ပံုနီးပါးခန္႔တြင္ ရိွေသာ အေရးႀကီးသည့္ လံုၿခံဳေရး အားနည္းခ်က္တစ္ခု၏ အမည္ျဖစ္သည္။

Thursday, 14 May 2015

Goobuntu (Google Ubuntu) သည္ ဝန္ထမ္း၏ ကြန္ပ်ဴတာ desktop workstation မ်ားအတြက္ Google မွ အသံုးျပဳသည့္ default operating system ျဖစ္သည္။

Wednesday, 13 May 2015

Data mart ဆိုသည္မွာ အခ်က္အလက္မ်ားကို သိုေလွာင္ထားေသာ ေနရာတစ္ခုျဖစ္ၿပီး ဉာဏလုပ္သားမ်ားအတြက္ သီးျခား အစုအဖြဲ႕ တစ္ခုအေနျဖင့္ လုပ္ေဆာင္ရန္ ရည္ရြယ္ျပဳလုပ္ထားျခင္း ျဖစ္သည္။

Tuesday, 12 May 2015

Ransomware ဆိုတာသည္မွာ အခ်က္အလက္ ခိုးယူေသာ malware ျဖစ္သည္။

Monday, 11 May 2015

Port mirroring ဆိုသည္မွာ packet တစ္ခုစီကို copy လုပ္ၿပီး network switch port တစ္ခုမွ အျခားထံ ေပးပို႔ေသာ network traffic ကို ေစာင့္ၾကည့္သည့္ နည္းလမ္းတစ္ရပ္ ျဖစ္သည္။

Friday, 8 May 2015

Cyberbullying ဆိုသည္မွာ ဆဲလ္ဖုန္းမ်ား၊ instant messaging မ်ား၊ email မ်ား၊ chat room မ်ားႏွင့္ Facebook, Twitter ကဲ့သို႔ေသာ social networking ဆိုက္မ်ားကို အသံုးျပဳကာ တစ္စံုတစ္ေယာက္ကို အေႏွာင့္အယွက္ေပးျခင္း၊ ၿခိမ္းေျခာက္ျခင္းတို႔ ျပဳလုပ္ျခင္း ျဖစ္သည္။

Thursday, 7 May 2015

Data lake ဆိုသည္မွာ လိုအပ္သည့္ အခ်ိန္အထိ raw data မ်ားကို ထိန္းသိမ္းထားေသာ သိုေလွာင္႐ံုတစ္ခု ျဖစ္သည္။

Wednesday, 6 May 2015

Hashtag ဆိုသည္မွာ number sign (#) ႏွင့္အတူ space မျခားထားသည့္ စာလံုးတစ္ခု သို႔မဟုတ္ စကားစုတစ္ရပ္ကို ေခၚဆိုသည္။

Pages