Home » 

Word Of The Day

Thursday, 16 Jul 2015

Archie ဆိုသည္မွာ anonymous FTP ကို ေထာက္ပံ့ေပးသည့္ အင္တာနက္ FTP ဆာဗာမ်ား အားလံုး၏ ဖိုင္မ်ားကို ရွာေဖြေပးႏိုင္ေသာ ပ႐ိုဂရမ္တစ္ခု ျဖစ္သည္။

Tuesday, 14 Jul 2015

Google Fiber ဆိုသည္မွာ fiber optic ဆက္သြယ္ေရး အေျခခံအေဆာက္အဦ တည္ေဆာက္ရန္ ရည္မွန္းထားေသာ စီမံကိန္းတစ္ခု ျဖစ္သည္။

Monday, 13 Jul 2015

Content curation ဆိုသည္မွာ စိတ္ဝင္စားစရာ အေၾကာင္းအရာတစ္ခု သို႔မဟုတ္ သီးျခား အေၾကာင္းအရာတစ္ခုႏွင့္ ဆက္စပ္သည့္ အေၾကာင္းအရာမ်ားကို စုစည္းကာ အြန္လိုင္းတြင္ ေဖာ္ျပျခင္းျဖစ္သည္။

Friday, 10 Jul 2015

Bloatware ဆိုသည္မွာ မလိုလားအပ္ေသာ software application မ်ားကို ကြန္ပ်ဴတာအသစ္တစ္ခုတြင္ ႀကိဳတင္ထည့္သြင္းထားျခင္းအတြက္ ေခၚဆိုသည့္ နာမည္ျဖစ္သည္။

Thursday, 9 Jul 2015

Google Chromebook သည္ Chrome operating system ကို အသံုးျပဳထားသည့္ ပါးလႊာေသာ laptop တစ္မ်ိဳးျဖစ္သည္။

Wednesday, 8 Jul 2015

Mobile payment (m-payment) ဆိုသည္မွာ မိုဘိုင္းထုတ္ကုန္တစ္ခုႏွင့္ point-of-sale (POS) အေရာင္းအဝယ္ ျပဳလုပ္ျခင္း သို႔မဟုတ္ လက္ခံျခင္း ျဖစ္သည္။

Tuesday, 7 Jul 2015

BitTorrent ဆိုသည္မွာ ႐ုပ္ရွင္မ်ားႏွင့္ တီဗီ႐ိႈးမ်ားကဲ့သို႔ အရြယ္အစား အလြန္ႀကီးမားသည္ ဖိုင္မ်ားကို peer-to-peer ေဝမွ်ျခင္းႏွင့္ အက်ိဳးရိွေစေသာ ေဆာ့ဖ္ ဝဲေဝမွ်ျခင္းတို႔ကို ျပဳလုပ္ေစႏိုင္သည့္ content distribution protocol တစ္ခု ျဖစ္သည္။

Monday, 6 Jul 2015

iOS in the Car သည္ iPhone ႏွင့္ ကား၏ built-in dashboard display တစ္ခုအျပင္ အသံစနစ္ႏွင့္ ထိန္းခ်ဳပ္မႈတို႔ကို ေပါင္းစပ္ထားေသာ Apple နည္းပညာျဖစ္သည္။

Friday, 3 Jul 2015

Censorware ဆိုသည္မွာ မလိုလားအပ္ေသာ ဝက္ဘ္ဆိုက္မ်ားႏွင့္ အေၾကာင္းအရာမ်ားကို စစ္ထုတ္ေပးေသာ ေဆာ့ဖ္ဝဲကို ေခၚဆိုသည္။

Thursday, 2 Jul 2015

Free-space photonics (FSP) ဟူ၍လည္း ေခၚဆိုႏိုင္ေသာ free-space optics (FSO) ဆိုသည္မွာ broadband ဆက္သြယ္မႈကို ရရိွရန္ ကမ႓ာ့ေလထုမွတစ္ဆင့္ ခ်ိန္ညိႇႏိုင္သည့္ infrared (IR) ေရာင္ျခည္တန္းမ်ားကို ထုတ္လႊင့္ေပးျခင္းကို ေခၚဆိုသည္။

Pages