Home » 

Word Of The Day

Wednesday, 5 Aug 2015

Apple AirPlay ဆိုသည္မွာ Mac OS, iOS ႏွင့္ Apple TV အျပင္ အျခား Apple ထုတ္ကုန္မ်ားတြင္ ပါဝင္ေသာ content streaming ႏွင့္ interactive display control feature တစ္ခု ျဖစ္သည္။

Tuesday, 4 Aug 2015

Car hacking ဆိုသည္မွာ အားနည္းခ်က္တစ္ခုကို အသံုးခ်ျခင္းႏွင့္ ပစ္မွတ္ထားေသာ စက္ကိရိယာတစ္ခုကို ထိန္းခ်ဳပ္ျခင္းအတြက္ ကားတစ္စီး၏ အီလက္ထရြန္နစ္ထိန္းခ်ဳပ္မႈစနစ္ (ECU) ရိွ code ကို ကိုင္တြယ္ျခယ္လွယ္ျခင္း ျဖစ္သည္။

Thursday, 30 Jul 2015

Wireless USB (WUSB) ဆိုသည္မွာ ကြန္ပ်ဴတာႏွင့္ ဆက္စပ္ပစၥည္းမ်ားျဖစ္ေသာ ေမာ္နီတာမ်ား၊ ပရင္တာမ်ား၊ external drive မ်ား၊ နားၾကပ္မ်ား၊ MP3 player မ်ားႏွင့္ ဒီဂ်စ္တယ္ကင္မရာ စသည္တို႔အၾကား ေကဘယ္ႀကိဳးမ်ားျဖင့္ ခ်ိတ္ဆက္ျခင္းထက္ ေရဒီယိုႀကိမ္ႏႈန္း ခ်ိတ္ဆက္မႈမ်ားကို အသံုးျပဳေသာ Universal Serial Bus (USB) နည္းပညာတစ္မ်ိဳး ျဖစ္သည္။

Wednesday, 29 Jul 2015

Disk cloning ဆိုသည္မွာ ကြန္ပ်ဴတာ၏ hard drive တစ္ခုမွ content မ်ားကို ကူးယူျခင္း ျဖစ္သည္။

Tuesday, 28 Jul 2015

386 ႏွင့္ i386 ဟူ၍လည္း လူသိမ်ားၾကေသာ Intel 80386 ဆိုသည္မွာ ၁၉၈၅ ခုႏွစ္ ေအာက္တိုဘာလတြင္ မိတ္ဆက္ေပးခဲ့ေသာ တတိယမ်ိဳးဆက္ Intel x86 microprocessor ျဖစ္သည္။

Monday, 27 Jul 2015

Nagware ဆိုသည္မွာ application တစ္ခုကို ဖြင့္ျခင္း၊ ပိတ္ျခင္းတို႔ကို ျပဳလုပ္ရာတြင္ ဝက္ဘ္ေပၚ၌ သံုးစြဲသူကို မွတ္ပံုတင္ရန္၊ application ဝယ္ယူရန္ႏွင့္ အျခားလုပ္ေဆာင္ခ်က္အခ်ိဳ႕ ျပဳလုပ္ရန္ သတိေပးေသာ တစ္ခုထက္ပိုမိုသည့္ window မ်ားျဖင့္ ေဖာ္ျပသည့္ programming ျဖစ္သည္။

Friday, 24 Jul 2015

Ultra-HD, true HDTV ႏွင့္ 1080p ဟူ၍လည္း ရည္ညႊန္းေခၚဆိုၾကေသာ full HDTV ဆိုသည္မွာ တီဗီ display နည္းပညာတစ္ခု ျဖစ္သည္။

Thursday, 23 Jul 2015

Apple Touch ID ဆိုသည္မွာ iPhone 5S တြင္ စတင္ပါဝင္လာၿပီး passcode တစ္ခုကို လက္ေဗြတစ္ခုအေနျဖင့္ သိမွတ္ႏိုင္ေသာ ဇီဝနည္းပညာ ျဖစ္သည္။

Wednesday, 22 Jul 2015

Acceptable use policy (AUP) ဆိုသည္မွာ ကုမၸဏီကြန္ရက္တစ္ခု သို႔မဟုတ္ အင္တာနက္ကို အသံုးျပဳရန္အတြက္ သံုးစြဲသူတစ္ဦးက သေဘာတူညီမႈ ျပဳလုပ္ရမည့္ သတ္မွတ္ခ်က္မ်ား ျဖစ္သည္။

Tuesday, 21 Jul 2015

Word wide web browser တစ္ခုကို အသံုးျပဳရာတြင္ bookmark တစ္ခုသည္ ဝက္ဘ္စာမ်က္ႏွာတစ္ခု၏ link ကို သိမ္းဆည္းေပးထားျခင္း ျဖစ္သည္။

Pages